Založ si blog

Jóžin z Bážin

Niežeby sme boli nejakí kriminálnici, ale čas od času sme niečo vyviedli. Väčšinou síce trochu na hrane zákona, ale v súlade s miestnym druhom folklóru. Vtedy platilo, že:

„Kto dobre vybabre so žandármi je frajer, ale kto privedie do problémov blížneho svojho, je žandár!“

Jeden stojí za osobitnú zmienku. Nakoniec najznámejšia pesnička o Orave je česká. Práve vďaka oravskému žandárovi Ivan Mládek, zložil a naspieval evergreen „Jóžin z bážin“. Kto vie o čom je reč, potvrdí, že k jeho skutočnému menu je to veľmi blízko. Neviem ako potrápil Ivana Mládka, ale z textu tejto pesničky ožívajú aj naše skúsenosti.

Predátor Jóžin, prenasledoval každého, ako lovec svoju korisť. Bez ohľadu na to, či ste boli vinní alebo vôbec nie. Beda, ak si Vás raz všimol. O pokutu bolo postarané. Otázka už znela, len kedy sa tak stane. Keď sme vyvážali krídla na streche klubovej tisícdvestotrojky, výpalník Jóžin nikdy nechýbal na cestách. A bolo jedno kam sme šli, všade nás vysnoril. Je pravda, že na jeden letový deň, päť dní opráv a tak sa vždy dalo niečo nájsť. Minimálne nadváha na strešnej záhradke tam bola vždy.Takmer každý letový deň bol o nejakú tú stovku zelenú drahší.

Čože, my sme boli preň cudzí, ale vlastná manželka? Zákon je zákon, hlavne v Jóžinovom prevedení. Aj vlastnej žene dal pokutu. Ona na bicykli, on na bicykli a pokuta päťsto Kčs. Asi mu inak nedala.

Pamätný spôsob vďaky predviedol chlapom, čo mu prišli na družstevnom aute pomôcť, pri stavbe domu. Potreboval auto s rukou a tuto kúsok, na Revišníku, družstevníci také mali. Prišli podľa dohody, načierno zobrali auto, urobili čo bolo treba. Jóžin im dobre nalial, do jedného, do druhého, ba aj do tretieho na cestu.

„Čo som dlžný, mládenci?“

„Tristo korún, ako pre vás.“

Vyplatil ich a len čo sadli do kabíny, Jóžin už mal na sebe uniformu zlého žandára. Skočil na motorku, dobehol ich, predbehol, zastavil a bác. Vytiahol červenú plácačku.

„Kontrola súdruhovia. Dychová skúška na alkohol!“

„Ale Jožko, veď len teraz,…“

„Mlčte, bude to za päťsto do vrecka, inak to bude za vodičák a vyhadzov z roboty!“

Jednoduchý výber, no už pohorší zárobok z fušky. Za tie tri poldeci a celodennú robotu, zaplatili dvesto korún z vlastného. Slovom, ťažký život na Orave, no všeobecne vysoká umelecká tvorivosť. Niekedy sa zdá, že aj ostatní žandári, čo to pochytili. Veď to praktizujú dodnes.

Jóžin mal postavené na Revišníku, len pár domov od Orecha. Ísť okolo mi vždy spôsobovalo žalúdočnú nervozitu. Dokonca aj keď som išiel pešo. Nie, nevymýšľam. Jednu sobotu zrána sme mali ísť lietať na Kubínsku Hoľu. Vybral som sa teda pešo za Orechom. Zadumane kráčam hore Revišníkom, už sa vidím vo vzduchu, keď tu, z ničoho nič, streľba ako v televízore.

„Prásk, prásk“, puberťácky zaštekala žandárska šesťtridsaťpäťka.

„Ťi sviňa! Ťi mňa ideš vaľať? Mňa, starého komunistu?“

Vykrikoval Jóžin, utekajúci a strieľajúc naháňal sviňu po ulici. Žandárska brigadírka, mäsiarka halena, gate od hnoja, gumáky. Ustrojený ako od Matela, červený ako paprika, tu sa zjavil, tam sa stratil, v kroví pri potoku. Neviem, na čo som vtedy myslel, ale rýchlo som bežal využiť pohostinnosť Orechovej manželky, aby som si nohavice skontroloval. Nepodarená zabíjačka,  našťastie sa nikomu nič nestalo. Neviem ako skončila tá sviňa, ale my sme polietali parádne. Večer na poletovke u Hanky musel aj Ďafo skonštatovať, že na Jóžina jednoducho nikto nemá.

No a vrcholom všetkého bolo, keď Jóžin dal pokutu aj sám sebe. Na bicykli spôsobil nehodu holandského kamióna. Na moste ponad Oravu, uprostred Kubína, tam kde sa odbočuje ku žandárom na Bysterci, hlúpy cudzinec, šofér kamióna, nevedel, že Jóžin tu má vždy prednosť. Aj na bicykli, odbočujúci na vedľajšiu cestu. Holanďan mal čo robiť, aby nezabil cyklistu, radšej to napálil do zábradlia. Ani Jóžin sa nedal zahanbiť liknavosťou. Reagoval okamžite, ako bolo jeho zvykom. Vypísal si pokutu, ukázal ju Holanďanovi. Po krátkej hádke, do ktorej sa zapojili aj ostatní účastníci premávky, Jóžinovi konečne došlo, že to on je na vine tejto katastrofy. Ku všeobecnému údivu, holanďan v šoku, nechápajúci krútil hlavou. Tu Jóžin vytiahol z vrecka peniaze. Významne zdvihol obočie, akože napomína sa. Zaplatil si do tej ruky, ktorá držala pokutové bločky, ktoré zas putovali do ľavého a peniaze nazad do pravého vrecka na uniforme. Vybavené! Samozrejme, medzinárodný problém, ktorý presiahol rámec okresu, ale Jóžin v pohode doslúžil až do penzie.

Zabaviť sa na úkor vtedajších orgánov a zasmiať sa dá vari aj dnes.

„Na Orave dobre, na Orave zdravo“, no a ja by som dodal, že aj veselo.

Škrabanie zemiakov

28.09.2014

Myslím, že len málokto rád škrabe zemiaky. Mnohí sme boli k tomu vedení už od malička. Že by práve preto ten odpor v dospelosti? V každom prípade, včasné vstávanie o štvrtej, aby sa stihlo viac »

Anjeli medzi nami

06.04.2014

Spolu s tými najkrajšími farebnými škálami svetla, harmónia tónov prechádza nami a rezonuje celým telom aj dušou. Chóry anjelov zostupujú medzi nás. V podobách, natoľko neočakávaných viac »

Od buka, do buka

13.01.2014

„Ešte raz, ešte aspoň jediný, jeden stupáčik“, V duchu modlikám, no viem, že sa beznádejne prepadám do závetria hrebeňa, vedúceho na západ, k Plaveckému Hradu. Ešte pred malou chvíľou viac »

Robert Krajmer

Róbert Krajmer by mal nastúpiť na ministerstvo vnútra

17.08.2018 19:07

O Krajmerovi v minulosti písal Kuciak v súvislosti s tým, že jeho manželka Mária figurovala vo firme s podnikateľmi Zoroslavom Kollárom a Norbertom Bödörom.

Tibor Gašpar

Gašpar: Nedostal som teplé miestečko

17.08.2018 18:42

Gašpar v apríli odstúpil z funkcie policajného prezidenta a koncom mája odišiel zo zboru do civilu. Od augusta je poradcom ministerky vnútra Denisy Sakovej.

Trump

Trump naznačil možnosť zbaviť Muellera bezpečnostnej previerky

17.08.2018 18:10

Prípad, kedy by prezident niekomu odobral bezpečnostnú previerku, americké dejiny podľa médií nepoznajú.

Euro, peniaze, bankovky

PAS: Negatívny pohľad na podnikateľské prostredie sa zmiernil

17.08.2018 17:37

Podnikatelia za najväčšiu bariéru v podnikaní za II. kvartál označili vymáhateľnosť práva, funkčnosť súdnictva a uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 22827x
Priemerná čítanosť článkov: 1902x

Autori blogu