Založ si blog

Záverečná

Bol krásny večer, zajtra prvý máj. O desiatej nás vyhodili z Kocky, ako vždy.

„Záverečnááá!“

Tak sme sa neochotne odkývali smerom domov. Pred Okresom práve dokončovali výzdobu tribúny, z ampliónov zašušťalo:

„Raz, dva, raz, skúška, raz, raz, ..Pí.“, zvukoví technici, do omrzenia ladili hvízdajúcu aparatúru. Žandári postávali okolo so škorpiónmi na pleci. Dokonca aj nejaký milicionár s flintou sa tam tváril dôležito, ako „metrovô ľajno pred cukrárňou“, žiadalo by sa miestne nemiestne prirovnanie. Vážna to bola udalosť, tribúnu do rána bolo treba strážiť, keď tu zrazu:

„Doveďte ľudí, budem rečniť!“, zahrmelo sa do ticha noci, ako blesk z jasného neba. Samozrejme, Ďafo stál za „kecpultom“, teda za rečníckym pultom. Posuvný potenciometer výkonu zosilňovača „na plnie gule“, výraz Fidela Castra po bitke o Guantanámo.

Žandári, ochromení úžasom, údivom, ba až bázňou, na zlomok sekundy zdreveneli. Vtedy im došlo, že prejav súdruhov vypukne až zajtra. To sme už makali opačným smerom, o dušu.

„Stoj, stoj lebo strelím!“ a hneď na to:

„Ta, ta, ta!“ zaštekala dávka zo samopalu, vystrelená do vzduchu, oproti zjazdovke.

„Kto by sa nechal chytiť?“

Nepríjemnosti so žandármi mi pripomenul vyplavený adrenalín. Nie je to tak dávno, aby som nezabudol, že sa im nedá veriť. Vybehaní od nosenia krídiel do kopca, tak sme dreli hore Kubínom, na druhý breh Oravy, len taký smrad za nami.

Dobehli sme na námestie a hop ho, rovno do parku, oproti vinárni. V šmyku sme zaľahli  medzi kvety. Z vinárne sa ozývalo dunenie diskotékových basov, čo tam Števo Hunčaga púšťal. Pomyslel som si pobavene:

„Ešteže to prvomájové ozvučenie nedali Števovi, to by sme na tribúne už aj tancovali, samozrejme, v rámci skúšky“. Nebavil som sa však dlho.

Akurát som stihol hlavu schovať, keď dobehlo prvé žandárske auto. Vyskákali, chodili po námestí, snorili a nič. Krúžili po námestí stále dokola.

„Ako supy, nad zdochlinami“, príznačne zahlásil Ďafo.

„Mňa oblievajú smrteľné poty, od strachu a on si žartuje“, blyslo mi hlavou. Lenže tak bolo. Stále krúžili. Časom aj vo vinárni prišla záverečná. Začali vychádzať ľudia, vyrojili sa po celom námestí. Na toto sme čakali, zamotáme sa medzi nich, keď tu počujeme prísť ďalšie auto. Brechot psa nám vystrelil adrenalín o ďalších  stodva percent. Lenže kopec ľudí, stopy naše doličné zašľapali. Ani psi nás nevyčuchali. V tých voňavých záhonoch, nad ktorými dominoval rozkvitnutý orgován, nás ani nemohli cítiť. No, keby ich pustili a ktorýsi vyliezol ku záhonom, hneď by nás našiel. Podobne ako tribúna, aj kvitnúce záhony boli tabu. Zrejme by nás tam ani nájsť nechceli. Však kto by takto zneužil prvomájovú výzdobu? My sme to predviedli hneď dvakrát. Teda, zviezol som sa, hoci som o to nestál. Mal som na výber?

Takmer, do svitania sme museli kvietky ovoniavať, pokiaľ to žandári konečne vzdali. Mysleli si, že prehľadali všetko, my vieme, že len skoro všetko. Nakoniec, keby nebodaj nás aj našli, riadne by sme to tam zorali. To by bol väčší prvomájový prúser než to, čo im práve Ďafo vyviedol.

Samozrejme, Kubín je malý, človek ho pešo prejde, z Baniska na Bysterec, aj za pätnásť minút, svižným krokom. Všetci sa navzájom poznajú a tak žandári veľmi dobre vedeli, kto to bol. Keď zistili, že nie sme ani doma, stačilo im počkať na nás pre domom, lenže na to už nemali kapacity. Bolo treba zabezpečiť Prvý máj, no a potom sa už na to zabudlo. Starý Zachar, vtedajší okresný náčelník, to vedel tiež. Nezabudol na tú udalosť, hoci nechal nás tak. Raz na Silvestra v hoteli Severan sa dozvedel, kde sme sa schovali. Dobre sa na tom zabával.

„Ste vy pekné kvietky, prvomájové!“

Škrabanie zemiakov

28.09.2014

Myslím, že len málokto rád škrabe zemiaky. Mnohí sme boli k tomu vedení už od malička. Že by práve preto ten odpor v dospelosti? V každom prípade, včasné vstávanie o štvrtej, aby sa stihlo viac »

Anjeli medzi nami

06.04.2014

Spolu s tými najkrajšími farebnými škálami svetla, harmónia tónov prechádza nami a rezonuje celým telom aj dušou. Chóry anjelov zostupujú medzi nás. V podobách, natoľko neočakávaných viac »

Od buka, do buka

13.01.2014

„Ešte raz, ešte aspoň jediný, jeden stupáčik“, V duchu modlikám, no viem, že sa beznádejne prepadám do závetria hrebeňa, vedúceho na západ, k Plaveckému Hradu. Ešte pred malou chvíľou viac »

jaguar1

Odborári sa dohodli s vedením nitrianskeho Jaguaru na zvýšení platov

18.10.2018 09:05

Priemerná mzda výrobných pracovníkov v automobilke, ktorá sa začínala na úrovni 900 eur, sa mení na sumu od 997 eur – 1 744 eur.

kerč

Počet obetí masakru v Kerči stúpol na 20, obete už identifikovali

18.10.2018 08:46

Ruské bezpečnostné úrady útok preklasifikovali z teroristického činu na masovú vraždu.

Amerika, americká zástava, vlajka, USA

Donald Trump vyzval svoju vládu na šetrenie

18.10.2018 08:17

Americký prezident Donald Trump vyzval členov svojho kabinetu, aby predložili návrhy na zníženie výdavkov svojich úradov o päť percent.

PROTEST: Andrej, ukហprácu

Danko, ukáž prácu! Vyzývali študenti šéfa SNS

18.10.2018 08:01

„Odhoď pózku, ukáž rigorózku! Andrej nehanbi sa!“ vyzýval transparent jedného z účastníkov v Banskej Bystrici.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 23795x
Priemerná čítanosť článkov: 1983x

Autori blogu